Anketa o informatičkoj pismenosti, koju je na području Republike Srpske u junu ove godine sprovela Agencija za informaciono društvo RS, pokazala je da je svega 7,29 odsto ispitanika koristilo mogućnost kupovine putem interneta. Anketa je obuhvatila 1.367 ispitanika. Na pitanje da li posjeduju računar 58,65 odsto ispitanika je odgovorilo potvrdno, a od tog broja, 84,63 odsto je priključeno na internet. Sa mogućnostima kupovine putem interneta upoznato je 67,81 odsto ispitanika. Međutim, samo 7,29 odsto ispitanih su kupovali i to je podatak koji pokazuje u kojem pravcu će Agencija u budućnosti djelovati. Prva aktivnost AIDRS-a u sljedećem periodu će biti promocija elektronske trgovine. U vezi sa tim spremljena je brošura, u kojoj se prezentuju osnovne informacije u vezi sa kupovinom i prodajom putem interneta, koja će uskoro biti dostupna u štampanoj i elektronskoj verziji.
Anketa o informatičkoj pismenosti, koju je na području Republike Srpske u junu ove godine sprovela Agencija za informaciono društvo RS, pokazala je da je svega 7,29 odsto ispitanika koristilo mogućnost kupovine putem interneta.
Rekao je to "Glasu Srpske" direktor Agencije Srđan Rajčević i napomenuo da je anketa obuhvatila 1.367 ispitanika.
- Na pitanje da li posjeduju računar 58,65 odsto ispitanika je odgovorilo potvrdno, a od tog broja, 84,63 odsto je priključeno na internet. Sa mogućnostima kupovine putem interneta upoznato je 67,81 odsto ispitanika. Međutim, samo 7,29 odsto ispitanih su kupovali i to je podatak koji pokazuje u kojem pravcu će Agencija u budućnosti djelovati - istakao je Rajčević.
Dodao je da će prva aktivnost AIDRS-a u sljedećem periodu biti promocija elektronske trgovine.
- U vezi sa tim spremili smo brošuru, u kojoj se prezentuju osnovne informacije u vezi sa kupovinom i prodajom putem interneta, koja će uskoro biti dostupna u štampanoj i elektronskoj verziji - dodao je Rajčević.
Istakao je da su u Republici Srpskoj stvoreni svi zakonski preduslovi za obavljanje elektronske trgovinske djelatnosti, ali da razlog zbog kojeg se prodavci ne upuštaju u internet prodaju leži u nepovoljnim troškovima u vezi sa dostavom robe u inostranstvo, odnosno visokim tarifama koje se u tom slučaju naplaćuju.
- Neinformisanost potencijalnih preduzetnika je takođe problem i mi ćemo ih upravo uz pomoć brošure upoznati sa regulativom iz ove oblasti - istakao je Rajčević.
On je naglasio da u elektronskoj kupoprodaji leži veliki potencijal, koji tek treba iskoristiti, te da ovakav vid trgovine svojim aktivnostima podstiču i vlade i agencije.
Kada je u pitanju pristup internetu, analiza koju je sprovela AIDRS je pokazala da ADSL koristi 58,63 odsto, kablovski internet 21,05 procenta i bežični 11,55 odsto ispitanika.
Neopravdana bojazan
Rajčević je istakao da je bojazan od nesigurnosti prilikom obavljanja elektronskih novčanih transakcija neopravdana, pogotovo ako se ima u vidu da su svjetski finansijski servisi poput PadžPal-a ili Plimusa ove godine otvorili mogućnosti stanovnicima BiH i RS da putem svojih tekućih računa u domaćim bankama neometano posluju putem interneta.